Jak sobie radzić ze stresem?

Czy wiesz, jak sobie radzić ze stresem

Specjaliści oceniają, że powodem co najmniej 70 proc. wszystkich wizyt u lekarzy związane z silnym, przewlekłym stresem. Choć życie bez stresu nie istnieje, to jednak można nauczyć się nad nim panować.

Gwałtowne przemiany społeczno-gospodarcze, jakie dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach w związku z transformacją ustrojową, oraz rewolucją technologiczną mocno wpłynęły na jakość i tempo życia. Coraz częściej żyjemy w pełnym biegu, napięciu i niepewności. Trudno też nie wspomnieć o obecnej sytuacji spowodowanej przez COVID 19, to obecnie największe źródło stresu. 

Zrozumiałym dla nas jest stres, czy podupadanie na zdrowiu wtedy, gdy przeżywamy trudne sytuacje życiowe, ponieważ towarzyszą im silne emocje, przeciążenie i nieefektywne radzenie sobie. Czy nie przyłapałeś się jednak na tym, że potrafi doprowadzić cię do szału drobna awaria?

Zepsuty ekspres, czy drukarka w biurze? Czy to jednak powód do stresu? Osoba jest pobudzona, nadruchliwa, niecierpliwa, odczuwa przymus działania, w stanie silnego napięcia może nawet zachować się agresywnie.

Czy wiesz, że możesz temu zapobiec?

Mimo nowoczesnych technologii, samochodów, dostęp do informacji ciągle brakuje nam czasu. W sytuacji stresowej włącza się dodatkowo tzw. mózg pierwotny i przestajemy racjonalnie myśleć. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

W przypadku drobnych awarii np. w domu możemy mieć naklejkę z numerem telefonu serwisu na zmywarce, czy pralce. Możemy korzystać z lokalnych grup na Facebooku, gdzie na zadane pytanie, praktycznie natychmiast otrzymujesz odpowiedź. Prowadząc firmę, również możesz z tego skorzystać. Warto mieć sprawdzonych serwisantów wszystkich urządzeń w swojej firmie, mieć na nich naklejki z numerami telefonów. Dobry serwis, to brak stresu.