Jak dbać o drukarkę? – 7 prostych sposobów

jak dbać o drukarkę

Ułatwia pracę i pomaga w promowaniu produktów. Właściwie bez niej biuro nie istnieje, bez względu na to jaki rodzaj działalności prowadzisz. Drukarka to inwestycja, która przy umiarkowanym użytkowaniu powinna wystarczyć na co najmniej 5-10 lat. Czy sposób w jaki używamy jej na co dzień może mieć wpływ na dłuższe życie drukarki? Jeśli tak, to jak dbać o drukarkę?

Drukowanie dokumentów wysokiej jakości wymaga regularnych dostaw atramentu, tonerów, wkładów, utrwalaczy, bębnów i innych ważnych części, które mogą ulec zużyciu w trakcie pracy drukarki. Oczywiście, wszystkie te akcesoria kosztują i wymagają regularnej wymiany. Tajemnicą nie jest, że od najlepszej drukarki wymaga się sporadycznej konserwacji i napraw. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie będzie wieczny, jeśli będziesz się z nim źle obchodzić. Tak już jest, że zawsze staramy się oszczędzać na naprawach drukarki. Tymczasem kluczowa jest właściwa pielęgnacja sprzętu na co dzień. To najlepszy sposób na zapewnienie mu dłuższego i lepszego życia. 

Oto kilka ważnych wskazówek jak dbać o drukarkę. Pomogą Ci one nie tylko przedłużyć jej żywotność, ale i zaoszczędzić na niepotrzebnych naprawach.

Jak dbać o drukarkę? – 7 prostych praktyk:

1. Nie używaj papieru niskiej jakości

Papier do drukarki na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo – na to najczęściej dają się nabrać klienci dyskontów. Jednak różnią się nie tylko kolorem opakowania i nadrukowanym logo producenta, ale i jakością, a co za tym idzie, wielkością zagrożenia dla Twojego sprzętu biurowego. Unikaj używania taniego, papieru o dużym stopniu zapylenia (typ C). Mimo że na taki nie wygląda, jest bardzo szkodliwy dla drukarki (może uszkodzić rolki). Jeśli jednak zdecydujesz się zaoszczędzić i darujesz sobie używanie papieru wysokiej jakości, licz się z większymi wydatkami na serwis i wymianę rolek drukarki. W ogólnym rozrachunku – nie opłaca się. 

Jeśli chcesz dobrze dba c o drukarkę, używaj dobrej jakości papieru
Jeśli chcesz dobrze dba c o drukarkę, używaj dobrej jakości papieru

Najgładszą powierzchnię i minimalną pyłowatość ma papier klasy A, który nie blokuje dysz drukarki i papier nie zacina się. Co ciekawe, taka wyższa jakość niekoniecznie wiąże się z wyższą ceną. Jeśli zrobisz małe rozeznanie okaże się, że cena dobrego papieru może być podobna do ceny tego o gorszej jakości. Niestety, najwięcej płacimy za niewiedzę.

Uważaj na wilgoć

Chroń papier przed wilgocią właściwie go przechowując (szczególnie jeśli robisz zapasy). Możesz w tym celu użyć plastikowych zamykanych pojemników do przechowywania. Jest to ważne, ponieważ wilgoć m.in. źle wpływa na jakość wydruków.

Nigdy nie używaj starego lub uszkodzonego papieru. Nie pomoże Ci to zaoszczędzić pieniędzy, a wręcz spowoduje dodatkowe wydatki ze względu na duże ryzyko uszkodzenia podajnika papieru. Efekt? Potrzeba jego naprawy lub nawet wymiany.

Uważaj na sposób podawania papieru

Możesz się zdziwić, że to jeden z punktów na szczycie listy zasad jak dbać o drukarkę. Jak się okazuje, jest to jeden z najczęstszych powodów zacinania się papieru, a w efekcie uszkodzenia podajnika. Zadbaj o właściwy sposób podawania papieru, nie przeładowując podajnika. Unikaj też zbyt długiego przechowywania papieru w podajniku. Po pierwsze wiąże się to z jego wilgotnieniem, po drugie papier ulega deformacji. Stąd już tylko krok do blokowania podajnika.

jeśli chcesz dbać o drukarkę, zwróć uwagę na sposób podawania papieru
Zadbaj o właściwy sposób podawania papieru

2. Wybieraj właściwe tusze

Czasami dopada Cię myśl, że tusz do drukarki jest dość drogi? I może bez sensu wydawać niepotrzebnie pieniądze? To najczęstszy powód, dla którego wiele osób niesłusznie wybiera tusze w niskiej cenie, a zatem o niskiej jakości. To duża eksploatacyjna pułapka, Tusz o niskiej jakości nie tylko zapewnia słabe wyniki drukowania, ale może również uszkodzić wewnętrzne “wrażliwe” części drukarki. Efekt? Kolejna naprawa i kolejne wydatki.

Dlatego wybór właściwego wkładu tuszu, zgodnie z potrzebami drukarki jest niezbędny, aby uzyskać wysokiej jakości wydruki oraz zapewnić jej dobre funkcjonowanie przez długi czas.

3. Korzystaj z drukarki regularnie

To może dziwnie brzmieć, ale aby Twoja drukarka działała idealnie, musisz… jej regularnie używać. Jeśli nie używasz drukarki regularnie, wkład atramentowy może wysychać i problem gotowy w najmniej oczekiwanym momencie. Jednym słowem: Twoja drukarka powinna pracować na pełny etat. Jeśli nie drukujesz zbyt dużo i zbyt często, rozważ użycie drukarki laserowej. Drukarki laserowe wykorzystują ciepło do stapiania proszku na papierze. Oznacza to, że ​​proszek we wkładzie nie wysycha nawet gdy postoi sobie kilka dni nie używany.

Podczas drukowania dokumentów w wielu kopiach upewnij się, że drukarka działa w trybie normalnym. Nie nadużywaj drukarki, drukując wiele dokumentów w trybie szybkiej wersji roboczej. Gdy masz potrzebę wydruku na raz wielu kopii, raz na jakiś czas pozwól sprzętowi odpocząć.

Pamiętaj, aby regularnie usuwać też wszystkie niepotrzebne kolejki drukowania. 

4. Unikaj niepotrzebnego trybu czuwania

To jedna z najczęściej ignorowanych wskazówek odnośnie tego jak dbać o drukarkę, ale też jedna z ważniejszych. Miej na uwadze to, że gdy drukarka jest włączona, i tak generuje wiele niepotrzebnych drgań i uderzeń, które są przyczyną wysychania atramentu i zatykania się głowicy. Dlatego warto wyłączać drukarkę, gdy jej nie używasz przez dłuższy czas.

5. Regularnie czyść głowicę drukarki

To bardzo ważne, jeśli chcesz, by Twoje wydruki były najlepsze. Brudna głowica drukarki stwarza wiele problemów m.in. tak znienawidzone ślady z białymi liniami na wydruku lub obrazki, na których w niektórych miejscach brakuje atramentu. 

jak dbać o drukarkę? - regularnie czyść głowicę
Jeśli nie znasz się na serwisie drukarek, zostaw to fachowcom. Zaoszczędzisz pieniądze…

Regularne (i prawidłowe) czyszczenie pomoże Ci zapobiec takim biurowym katastrofom. Jak zrobić to poprawnie? Najpierw należy ostrożnie wyjąć wkład, a następnie ostrożnie go wyczyścić. Po wyczyszczeniu głowicy drukarki i całkowitym wyschnięciu, ponownie zamocować. 

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z drukowaniem, a masz wątpliwości co do tego, czy poradzisz sobie z czyszczeniem, zawsze wzywaj serwisantów. Zamiast próbować naprawić drukarkę samodzielnie, lepiej powierzyć to im. Po pierwsze są do tego dobrze wyszkoleni i posiadają wiedzę w zakresie naprawy i konserwacji sprzętu. Po drugie po co ryzykować zabrudzenie ubrania, czy co gorsza, narażenie się na dodatkowe koszty np. zakupu nowego sprzętu?  

6. Wybierz odpowiednie miejsce

Szósty punkt na liście pt. jak dbać o drukarkę to wybór właściwego miejsca do pracy. Drukarki, bo wierzymy, że Ty masz wygodne biurko i miękki fotel. 

jak dbać o drukarkę - wybierz odpowiednie miejsce pracy
Wybierz dla drukarki odpowiednie miejsce pracy

Nie wystawiaj drukarki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ani nie umieszczaj jej w wilgotnych miejscach. Wilgoć może uszkodzić części elektroniczne drukarki, a przegrzanie może spowodować spowolnienie drukowania i awarie. Bez względu na to, czy chodzi o drukarkę w biurze czy w domu, zawsze zostawiaj około 12 cm wolnej przestrzeni wokół. Umożliwia to przepływ powietrza przez wentylatory chłodzące i wyciągowe i pozwala sprzętowi prawidłowo działać.

7. Usuwaj kurz i zanieczyszczenia

Regularne czyszczenie drukarki z kurzu i zanieczyszczeń jest konieczne. Zalegający brud to częsta przyczyna zacinania się drukarki, wysychania atramentu i w konsekwencji słabych wydruków. Wpływa to również na produktywność pracy. Oczywiście pozbywaj się kurzu we właściwy sposób – w instrukcji producenta znajdziesz wskazówki dotyczące usuwania kurzu i zanieczyszczeń z drukarki. I pamiętaj, używaj specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do pielęgnacji sprzętu.

Wniosek

Każda drukarka wymaga pewnej porcji troski, aby utrzymać ją długo w dobrym stanie. Jeśli kupiłeś właśnie nowy sprzęt i zastanawiasz się jak dbać o drukarkę, by była niezawodna i służyła długo, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. W ten sposób możesz nie tylko łatwo utrzymać drukarkę w czystości i zapewnić jej dobrą wydajność, ale również ograniczyć wydawanie zbyt dużych pieniędzy na koszty naprawy.

Jeśli chcesz właściwie i w pełni zadbać o swoją drukarkę, pamiętaj o zaplanowaniu konserwację zapobiegawczą. Wybierz rzetelny i profesjonalny serwis.